Červenec 2017

Přeprava sypkých materiálů

13. července 2017 v 14:24
Přeprava sypkých materiálů je na každodenním pořádku nejen stavebních firem. Sypké materiály se přepravují v různých formách, nejčasteji to je ale na valníku, nebo na nákladním voze se sklápěcí nástavbou.

Sklápěcí nástavba

Pro přepravu sypkých materiálů je vhodná sklápěcí nástavba. Díky ní rychle vyložíte náklad kdekoli bude potřeba. Jak ukazují data z půjčovny sklápěčů, samosklápěcí nástavby jsou nejoblíbenější pro přepravu sypkých mateiálů. Pryč jsou totiž doby, kdy se sypký materiál skládal ručně. Dnes se vše zpracovává strojově a nejjednodušší, nejrychlejší a nejefektivnější cesta jak sypký náklad složit je ho vysypat.

Pevná nástavba

Zvláště u menších vozů, jako například z půjčovny dodávek s valníkem, jsou nástavby často pevné a opravdu se musí ručně skládat. Vzhledem k objemu materiálu to ale není zas takový problém a navíc je to někdy i žádané.


Ochrana převáženého materiálu

Sklápěče ani valníky nad sebou nemají žádnou střechu, aby se do nich mohl materiál pohodlně nakládat a sypat shora. Jako ochrana materiálu citlivého na vodu tak slouží plachty. Ty mají buď konstrukci, nebo se přetahují přímo přes okraje nástavby.

Bezpečnost přepravy

Sypký materiál prakticky není jak zajistit. Používají se pevné plachty, které ho chrání před větrem a deštěm, ale jinak se sype a pracuje, takže při jízdě na hodně skloněném povrchu může nepříjemně pracovat. K ochraně před tímto efektem slouží přepážky, které materiál rozdělí a přesypávání materiálu pak nění tak razantní.