Červen 2017

Nová generace nákladních automobilů

15. června 2017 v 14:22
Ani kamionové dopravě se nevyhýbají nejnovější trendy motorismu. V tomhle článku se ale nebudeme zabývat stlačováním emisí na nesmyslné hodnoty. Moderní trendy kamionové dopravy se ubírají úplně jinými směry.

Spolupracující auta a kamiony

Kamiony často jezdí trasy dlouhé stovky kilometrů v jednom kuse. Proč by ale měly jezdit odděleně a nezávisle na sobě? Takové systémy již vyvíjí třeba Volvo. Vize je, že pojede jeden kamion, za kterém pojedou ve větrném závěsu další kamiony a osobní vozy. Ty spolu budou komunikovat a udržovat konstantní rychlost a reagovat v případě nenadálé situace. Tím se ušetří palivo, provoz bude bezpečnější a řidič si odpočine.

Takovýhle vláček z vozů zabere méně místa na silnici a zlepší dopravní situaci na dálnicích. Rozvoj těchto funkcí do budoucna může vést k síti inteligentních "autovlaků", které budou schopny jezdit tisíce kilometrů a budou vyžadovat plnou pozornost vždy jen jednoho řidiče. Ostatní řidiči budou moci alespoň mentálně odpočívat a řízení převezmou jen v případě potřeby.

Elektrické pohony

Ani kamionové dopravě se elektrické pohony nevyhnou. Čistě elektrické vozy jsou zatím celkem nereálné, ale hybridní pohony mají velkou šanci uspět. Mohou pomáhat těžkým kamionům s plnými návěsy v kopcích a z kopce se zase budou dobíjet. Doprava tak bude plynulejší a navíc se uspoří palivo i náhradní díly.

Kamiony jsou téměř stále v pohybu, takže budou více využívat baterie, které nebudou trpět na nevyužívání, horko a mráz a budou efektivněji využívány, než v osobních vozech.

Čistě elektrické vozy se pak budou dát využít v městské dopravě, kde se nejezdí na tak dlouhé vzdálenosti, ale je potřeba velká mobilita.

Dobíjení vozů se dá řešit instalací trolejí tak, jako to dnes využívají už elektrické autobusy v centrech některých měst, případně existují už i bezdrátové technologie.