Leden 2016

Distribuční rozvoz s Renaultem

13. ledna 2016 v 18:19
Osobní vozy značky Renault budí různé emoce. Někdo je miluje, někdo je nesnáší a někomu je to jedno. Já sám se nad přirovnáním loga vozu vždy pousměji, ale vyhraněný názor nemám.

Velice rozdílná situace panuje u nákladních vozů, kde je Renault jedním z dominujících hráčů na trhu. Je to nejen díky jeho spojení s jinými značkami, ale i díky tomu, že Renault má za sebou dlouhý vývoj nákladních vozů. Již v první světové válce vyráběla nákladní vozy. Díky těmto zkušenostem se dostala tam, kde teď je.

Distribuční rozvoz

Vozy Renault jsou silné v dálkové přepravě i distribučním rozvozu. Tomu se dnes budeme věnovat více. Pro distribuční rozvoz má Renault dva typy vozů. Menší dodávkový je Renault Master, který lze řídit s řidičákem třídy B a větší Renault Midlum, který už je striktní "Céčko".

Renault Master

Podle velikosti a provedení spadá do kategorie B/C. I dlouhá skříňová nástavba může být ve třídě B, ale má logicky nižší užitkovou hmotnost. Můžete ho tak nacpat až po okraj kartonem, těžšího nákladu ale nebudete moci vézt tolik. Takový vůz je ideální například pro rozvoz zásilek. Vejde se do něj hodně regálů a zboží a váha zůstane nízká. Jeden takový používala i společnost GLS a byl na prodej.

Renault Master ve skříňovém provedení
Renault Master ve skříňovém provedení

Renault Midlum

Větší bráška, kterého ale můžete řídit už jen s "Céčkem" je Renault Midlum. Ačkoli je to vůz na distribuční přepravu, nemusí to být žádný drobeček. Vyrábějí se i dlouhé verze a váhové omezení je malé. Sami se podívejte, jak velký rozdíl mezi Renaulty Midlum může být. Vlevo je krátká městská verze, vpravo větší.

Renault Midlum krátká verzeRenault Midlum - dlouhá verze s chlaďákem

Rozdíl je opravdu znatelný. Dlouhá verze je o mnoho větší a znát je to i na rozměrech kabiny. Ale nemusíte se bát. Ačkoli je tento "drobeček" pekelně dlouhý, manipulovatelnost neztrácí a ve městě s ním rozhodně problém mít nebudete.